Parent Governors

 

Parent governors are elected by parents of the school; staff governors are elected by the staff of the school; co-opted governors (and associate members) are appointed by the Governing Body; and local authority governors are nominated by the LA. Associate Members are appointed by the Governing Body.

 

 

Name

Category of Governor

Committee Membership and responsibilities

Date of current appointment / term of office

Attendance 2014/2015 (full GB)

Relevant business & pecuniary interests & other governorships

Mark Spurgeon Aulds

Parent

Resources Committee

Headteacher Appraisal

H&S

21/03/2013

83%

Trustee of 1st Claygate Scout Group

 

 

James Broad

Local Authority

 

04/06/2014

67%

Headteacher and Governor of Danetree Junior School

Simon Keith Cherry

 

Co-opted

Vice Chair GB

Joint Link for Safeguarding

25/11/2014

(Governor since 2011)

83%

Trustee of The Foley Charity

 

 

Andrew Gilchrist

Parent

SEND

Data Analysis

18/12/2013

100%

 

Victoria Helen Hewett

 

Co-opted

 

25/11/2014

100%

 

 

Brian John Hornsby

Co-opted

Resources Committee (Chair)

22/09/2015

N/A

 

 

George Brian Howells

 

Co-opted

Chair of GB Headteacher Appraisal

25/11/2014

(Governor since 2007)

100%

Trustee at The Parochial Church Council of the Ecclesiastical Parish of Claygate.

Trustee of the Claygate Village Hall Association.

June Elizabeth Lynch

Co-opted

 

Pay Committee

Link for Training  Joint Link for Safeguarding

25/11/14 (Governor since 2002)

83%

 

 

George Andrew Paterson

Co-opted

Pay Committee

Resources

25/11/14 (Governor since 2003)

67%

 

 

Garry Porter

Co-opted

Pay

Resources Committee

25/11/14

(Governor since April 2014)

83%

 

 

Rowena Sisterson

Staff

 

04/02/2014

100%

 

 

Darryl Taylor

Headteacher (ex officio)

All Committees

01 / 09 / 1997

100%

 

 

Linda Wells

Co-opted

Headteacher Appraisal

25/11/14

(Governor since 2013)

100%

 

 

Catherine Wotton

Parent

 

14/01/2016

N/A

 

 

William Peter James Harvey

Associate Member

 

10/03/2015

 

 

 

Nicola Louise Perrin

Associate Member

Resources Committee

Pay Committee

10/03/2015